Ve středu 19. října 2022 se konala další beseda kampaně „Nejsme z jiné planety“, tentokrát v Jedličkově ústavu v Liberci. Potěšila nás velká účast. Záštitu nad naší akcí převzal náměstek hejtmana Libereckého kraje pro oblast sociálních věcí Petr Tulpa.
Cílem besed v rámci kampaně je nejen seznámit veřejnost se životem handicapovaných, ale také inspirovat samotné lidi s handicapem k tomu, aby se osamostatnili nebo si našli nějaký koníček jako náplň života.
I lidé s handicapem platí kartou
Dětská mozková obrna (DMO) se projevuje různě. V případě Katky Maxové, předsedkyně spolku DMO Pobyty, je to horší chůze a vada řeči, ale „v hlavě to má v pořádku“, jak sama na besedě připomněla. Bohužel lidé často handicap DMO zaměňují za mentální postižení a podle toho také tak k lidem s DMO přistupují, čímž jim dokáží připravit nejednu nepříjemnou chvilku. Jako příklad připomněla Katka zážitek z jedné prodejny, kam šla před několika lety nakoupit dárky pro přátele a kde se prodavačka Katky při placení kartou zeptala, kde má vychovatele a nedůvěřivě si ji při tom prohlížela.
„Nedokážu jen tak sedět doma a nic nedělat“
A jak se vlastně Katka dostala k pořádání pobytů? „Když mi bylo 18 let, přemýšlela jsem nad další náplní života. Mým celoživotním heslem je, že nedokážu jen tak sedět doma a nic nedělat. Chodila jsem do Centra pro mentálně postižené, ale to mi nevyhovovalo, protože tam byla jiná cílová skupina. Pak jsem začala jezdit na pobyty pro handicapované a postupně jsem se sama začala podílet na jejich organizování. Klienti přibývali, časem jsem se osamostatnila a v roce 2010 založila vlastní spolek“, popsala Katka.
Člověk může pracovat a zároveň být klientem sociálních služeb
Řeč přišla i na další témata, ve kterých dosud veřejnost nemá jasno. Přestože Katka vyniká na jednu stranu nadprůměrnými organizačními schopnostmi, v určitých ohledech sama péči potřebuje. „Pracuji na počítači, obvolávám sponzory, řeším administrativu, což mě naplňuje a psychicky dobíjí, pak ale potřebuji třeba pomoct s přípravou jídla, protože už jsem unavená“, vysvětlila Katka. Pokud někdo pracuje nebo se jinak veřejně angažuje, neznamená to, že sám nemůže být klientem sociálních služeb a že nepotřebuje fyzickou pomoc.
Dospělé „děti“ v rodinách – citlivý problém
Dalším tématem je život dospělých lidí s handicapem v rodinách. „Některým klientům, kteří jezdí na pobyty, je již okolo 50 let a celý život se o ně starají rodiče. Bohužel v některých případech se k nim rodiče chovají stále jako k dětem, mají o ně přehnaný strach a v samostatnosti je nepodporují. S tím souvisí další problém. Rodičům, kterým je např. už přes 70 let, již samotným ubývá sil a není zcela dořešeno, kdo se jednou o jejich dospělé děti postará, až již oni sami nebudou moct“, nastínila Katka další problém, který by vydal na samostatnou přednášku. „Je určitě potřeba rodiny v tomto vzdělávat a ukazovat jim možnosti,“ říká Katka. Cílem většiny handicapovaných je být co nejvíce samostatní, což – jak již bylo řečeno – samozřejmě neznamená, že nepotřebují pomoc žádnou. Každý člověk s handicapem je trochu jiný. Lze však najít individuální míru a řešení pro každého. Sama Katka se se svou situací vypořádala. Do 37 let se o ni starali rodiče, ale pak krátce po sobě zemřeli. Ani tato krutá rána osudu Katku nezlomila a ona si dokázala poradit a dnes bydlí sama v bytě, kde má zároveň zařízenou i kancelář a vše další potřebné k životu i k práci.
Jak probíhají pobyty? To nejlépe poznáte, když se zúčastníte jako dobrovolník!
Působnost Katčina spolku DMO POBYTY je celorepubliková. Několikrát ročně pořádá na různých místech pobyty pro lidi s diagnózou DMO, kteří na pobyt přijíždí ze všech koutů ČR. Pobyty mají vždy pečlivě sestavený program zahrnující rehabilitaci i volnočasové aktivity. Každý klient má k dispozici svého asistenta, který se o něj na základě jeho potřeb až 24 hodin denně stará. Asistenti jsou vybíráni z řad dobrovolníků a následně proškolováni. Odměnou dobrovolníkům je zajištění bezplatné strava a ubytování, ale hlavně zážitky a osobní zkušenost. Za ta léta prožili klienti s asistenty na pobytech široké spektrum aktivit namátkou např. prohlídka Karlova mostu, výlet do Zoo, návštěva hudebního festivalu Benátská noc, výstava filmových kostýmů či Muchovy Slovanské epopeje, plavání, tanec, let letadlem, různé sportovní hry, setkání s Romanem Šebrlem či Janem Železným, soutěž Miss, módní přehlídky, jóga, hudební a filmové večery, hraní divadla a mnoho dalších. Většina těchto aktivit považují zdraví lidé za běžnou a mnohdy i samozřejmou součást svého života; málokdo si však uvědomuje, jaké úsilí musí k dosažení toho samozřejmého pro zdravého člověka vozíčkář. I díky dobrovolníkům spolku DMO POBYTY tuto možnost desítky vozíčkářů měly. Handicapovaní s DMO se mohli díky spolku DMO POBYTY zúčastnit i několika pobytů v zahraničí (např. u moře, v lázních a dal.).
Asistentem se dosažením plnoletosti může stát kdokoliv. Velkým přínosem může být například pro studenty sociální práce, psychologie, medicíny, fyzioterapie, ale i jakéhokoliv jiného oboru.
I v době covidu Katka pomáhala
V roce 2020 byly bohužel plánované pobyty zrušeny z důvodu epidemie koronaviru. Katka však ani během ní nezahálela. Intenzivně sháněla roušky, dezinfekce, ochranné štíty, ale i občerstvení pro zaměstnance sociálních služeb. Ukázalo se, že Katka ani v době, kdy nemohla pořádat pobyty, nedokázala jen tak sedět! Svůj organizační talent a schopnost sehnat dary pro dobrou věc uplatňovala pro jiné organizace, kde v tu chvíli byla pomoc potřebná. V době covidu také Katka vydala knihu „Nejsme z jiné planety“ – zakoupit ji můžete na webu www.dmopobyty.cz a přispět tak na veřejnou sbírku na pořádání výše zmíněných pobytů.
Pokračování kampaně „Nejsme z jiné planety“
„Jsem přesvědčena, že téma života handicapovaných je nutné stále znovu otvírat,“ říká Katka. Proto kampaň „Nejsme z jiné planety“ bude pokračovat besedami se studenty, zaměstnanci sociálních služeb i širokou veřejností, a to na různých místech po celé ČR.
Kateřina Maxová ráda pomáhá a nabízí i případné osobní konzultace rodinám, které mají handicapovaného člena domácnosti a nevědí si s čímkoliv rady.